Opel Vivaro-e доаѓа во 2020: Успешното LCV ќе се електрифицира


Офанзивата за електрификација од Opel продолжува: од 2020 година, Opel Vivaro ќе се нуди и како чистo електрична верзија на батерија. Клиентите потоа можат да избираат помеѓу две големини на батерија, во зависност од нивните потреби. Новиот Opel Vivaro-e ќе биде достапен со батерија од 50kWh за опсег до 200 километри или батерија од 75kWh до 300 км според WLTP. Испораките без емисии стануваат се поважни во урбаните области и побарувачката за чисто електрични лесни комерцијални возила соодветно ќе порасне.

Vivaro-e е засновано врз високо варијабилната EMP2 платформа, која овозможува употреба на конвенционални и електрифицирани погони. Vivaro-e го проширува опсегот Opel на особено ефикасните лесни комерцијални возила. Следниот електричен LCV – Opel Combo-e ќе пристигне во 2021 година.

„Опел оди на струја. Сите модели на Opel ќе бидат електрифицирани до 2024 година“, изјави Мајкл Лохшелер, Извршниот директор на Opel. „Клиентите потоа можат да изберат електрична варијанта од секој модел. Електрифицираните LCV возила ќе бидат особено важни во урбаните области, на пример, како превоз на луѓе или комбе за испорака. Затоа јас сум многу среќен што Vivaro-e веќе ќе стане достапен следната година, додека електрифицираните верзии на Opel Combo Life, Combo Cargo и Zafira Life ќе пристигнат во 2021 година“.

Three generations: Opel Vivaro a European success since 2001

 Со новиот Opel Vivaro-e, германскиот бренд ќе продолжи со успешна приказна која започна со првата генерација на возилото во 2001 година. Vivaro А се нудеше до 2014 година, главно како шатл-автобус, товарно комбе и камион со платформа. Во овој период Opel им испорача на клиентите повеќе од 650.000 возила. Во 2014 година беше воведена втората генерација, од која Opel продаде околу 310.000 возила до средината на оваа година.

Бројот на број 3 на Opel Vivaro пристигна во дилерската мрежа пред неколку недели. Мултифункционалниот LCV сега е достапен во три должини наместо два (4,60 метри, 4,95 м. и 5,30 м.).

Во споредба со својот претходник, тој исто така има и можност за поголем товар од 200 килограми (до 1.400 килограми) и може да повлече половина тон повеќе (оптоварување на приколка до 2.500 кг). Повеќето верзии на новиот Vivaro се исто така високи само 1,90 метри и затоа можат да пристапат до подземен паркинг. Удобноста за возачот и патниците исто така се зголемeни. Како опции се достапни бројни врвни технологии и системи за помош, од IntelliGrip адаптивната контрола на влечење  и камерата од 180 степени панорамско гледање до мултимедијалната инфозабава. Карактеристиките како што се лизгачките врати контролирани со сензорите и оптоварувањето на FlexCargo го олеснуваат работниот ден.


Видете следно

„Мајкрософт” заменува новинари со – роботи

Мајкрософт ќе замени десетици новинари со автоматски системи за избор на вести на веб-страницата МСН, …