Ова е најголемата грешка што луѓето ја прават со своите пари


Кевин О’Лири е едeн од славните во корпоративниот свет во Канада и САД. Претприемачот, кој успеа да стане мултимилијардер откако ја продаде својата технолошка компанија SoftKey Software Products во 1999 година, е познат и по неговиот финансиски совет.

Тој за CNBC го изјави она што смета дека е најголемата грешка која луѓето ја прават со своите пари. Според него, тие имаат тенденција да дадат многу пари за нешто што не им треба, наместо да ги штедат.

„Најпаметното нешто што можете да направите со вашите пари е да ги инвестирате“, вели тој.

„Всушност, најголемата грешка што луѓето ја прават денес е да не издвојуваат најмалку 100 долари неделно за да заштедат за пензија. Тоа е минимум“, рече Кевин О’Лири.

Иако оваа сума може да изгледа забранета за некои, тој верува дека секој може да си дозволи да заштеди 100 долари неделно.

„Ако работите и платите 30,000, 40 000 долари, 50 000 долари годишно или уште помалку, не трошете на работи што не ви требаат и наместо тоа инвестирајте ги“, советува бизнисменот.

Она што ми помогна да ја зголемам мојата лична инвестиција е дека секој пат кога ќе решам дека сакам да купам нешто, се прашувам: „Дали навистина ми треба ова?“ Затоа што, ако не ги купите, овие пари може да се инвестираат и да заработат профит додека одмарам “, објаснува О’Лири.

„Ако инвестирате 100 долари неделно, до моментот кога ќе се пензионирате во средината на 60-тите години, ќе имате барем околу 1,2 милиони долари“, проценува тој.


Видете следно

Ангеловска: Барајте и скенирајте фискални сметки, добивате поврат на ДДВ и се борите против сивата економија

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Мој ДДВ веќе брои над 315.000 корисници. Барајте ги …