Пад на биткоинот ова утро


Биткоинот се консолидираше под 60.000 долари ова утро, по новите рекордни покачувања за време на викендот, бидејќи инвеститорите се фокусираа на инфлацијата и пакетот трошење на стимуланси од САД што ќе ја поттикне вредноста на оваа монета уште повисока.

Најпопуларната крипто валута во светот падна на 58 956,90 американски долари на отворањето на тргувањето во Азија, паѓајќи од рекордната вредност од 61 781,83 долари, што беше во саботата.


Биткоинот се зголеми за повеќе од двојно по својата вредност во 2021 година, откако минатата година неговата цена се зголеми за четири пати.

Неговото ново зајакнување за време на викендот придонесе за подобрување на апетитот на инвеститорите за ризик на финансиските пазари, откако претседателот на САД, Џо Бајден, го потпиша законот за фискални стимулации од 1,9 милијарди долари и нареди забрзување на вакцинацијата.


Видете следно

АД ЕСМ понуди пониска цена за електрична енергија од лани

Државната енергетска компанија АД ЕСМ понуди најниска цена од 36,1 евро за мегават час на …