Паднаа големи светски медиуми: Што беше причината за нападот врз нивните сервери?


Бројни веб-страници на водечките светски медиуми денес во одреден момент не работеа, вклучително Гардијан, Фајненшл тајмс, Индипендент и Њујорк Тајмс, пренесува Би-Би-Си.

Пораката била прикажана на споменатите страници: „Грешка 503, страната не е достапна“, според британските медиуми. Како што се додава, веб-страницата на британската влада – gov.uk – исто така не беше во функција.


Корисниците на Reditt, Twitch, Amazon, Etsia, Twitter, PayPal и Spotify исто така пријавија проблеми.

Што доведе до пад?

Сè уште не е познато што предизвика пад на споменатите страници, но некои медиуми јавуваат дека имало проблем (или напад) со Fastly, давателот на CDN кој ги штити споменатите страници.

„Ние го истражуваме ова прашање“, рече Фастли во изјавата. Огласот е објавен на официјалната веб-страница на компанијата што работела, според Си-Ен-Ен.

Друго мислење е дека постои грешка во Amazon Web Service (AVS), платформа за облак-компјутер што ја користат најпопуларните веб-страници во светот.


Видете следно

Ирански медиуми соопштија дека нивни домени биле блокирани од САД

Техеран денеска соопшти дека американската влада блокирала домени на неколку медиумски портали поврзани со иранските …