Патот каде се случи автобуската несреќа немал АКТ 16, пожарот како главна причина за жртвите


Извештајот за состојбата на патот каде минатата недела се случи автобуската несреќа во која загинаа 45 македонски државјани, а седуммина беа повредени, потврди дека не се работи за автопат, туку за експресен пат.

Патот, како што соопшти бугарската министерка за регионален развој и јавни работи Виолета Комитова, немал АКТ 16 бидејќи не биле завршени постапките за експропријација.


Сепак, според Комитова, не може да се тврди дека дозволената брзина на движење од 120 километри на час, е главната причина за несреќата.


Видете следно

Повторно високи бројки: Направени се 6.353 тестови, а еве колку нови случаи се регистрирани со Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира, дека во последните 24 …