Почина Амди Бајрам, лидерот на Сојузот на Роми


Лидерот на Сојузот на Роми, Амди Бајрам утрово почина на 64-годишна возраст.

Информацијата за МИА ја потврдија од Сојузот на Роми.

Дел од медиумите јавија дека тој починал во приватна клиника. Бајрам имаше проблеми со срцето, а како што јавуваат медиумите, посмртно ќе му биде направен и тест за Ковид. бак/бк/

Скопје, 24 октомври 2020 (МИА)

 


Видете следно

Кои се најголемите проблеми со кои децата се соочуваат во однос на насилството, дискриминацијата, децата на улица, образованието, слободното време и животната средина?

Деновиве во јавноста беше презентиран последниот извештај на Првата детска амбасада во светот „Меѓаши“ за …