????????????????????????????????????

Погледнете ја ерупцијата на вулканот во Гватемала што предизвика десетици загинати лица


Властите во Гватемала соопштија дека како последица на ерупцијата на вулканот Фуего досега загинале најмалку 75, а над 200 лица се исчезнати. Спасувачките екипи продолжуваат да трагаат по евентуално преживеани кои се најдоа под удар на ерупцијата. Околните места околу вулканот се затрупани со вулканска пепел и кал.

Вчерашната нова експлозија предизвика големо изненадување бидејќи вулканолозите соопштија дека во блиска иднина не треба да се очекува реакција.

Спасувачката акција вчера била прекината поради нова ерупција на вулканот, кој исфрлил жежок гас и растопени карпи по јужната страна на вулканот.

Повеќе од 1,7 милиони луѓе досега се погодени од ерупцијата, а над 3.000 се евакуирани.


Видете следно

Прогласени се најдобрите македонски филмски автор, актер и работник

Првото издание на “Златна рамка” започна со обелоденувањето на овогодинешните добитници на почесни награди кои …