Porsche прослави двојна победа во Ле Манс на 24-часовниот маратон


Porsche уште еднаш направи историја и ги освои двете класи на ГТЕ на најтешката и најдолга трка во светот. Во про категоријата, Porsche 911 RSR со стартен број 92, го заврши 86-тото издание на Ле Манс 24 часа на првото место по изминати 344 круга. Возачкото трио Kévin Estre (Франција), Laurens Vanthoor (Белгија) и Michael Christensen (Данска) беа на водечката позиција речиси за целото времетраење на 13.626 километри долгата тркачка патека. Ова беше победа број 106 за Porsche.

Сестринското возило (# 91) кое го пилотираа Richard Lietz (Австрија), Frédéric Makowiecki (Франција) и Gianmaria Brun (Италија) совршено ја заокружи двојната победа за Porsche во класата ГТЕ-Про. Французинот Frédéric Makowiecki посебно се истакна, борејќи се во епскиот дуел и цел еден час и половина, ги одбиваше сите напади за да се избори за второ место. Со овие два триумфи на 24-часовниот маратон во Франција, Porsche го продолжи своето водство во класификацијата на возачите и производителите на Светското првенство на FIA WEC.

Porsche управуван од Dempsey-Proton Racing, ја прослави импресивната победа во класата GTE-Am. Покажувајќи инспиративно возење, младите Porsche професионалци Matt Campbell (Австралија), Christian Ried (Германија) и Porsche јуниорот Julien Andlauer (Франција) ја освоија 107-тата победа во оваа класа за Porsche. На само 18 годишна возраст, Julien Andlauer стана најмладиот победник во GTE-Am класата на Ле Манс.

„Апсолутно совршен викенд за Porsche. Не можеш да посакаш повеќе од ова во годината кога ја прославуваме нашата годишнина. Невозможно е да се планира вакво нешто, но кога ќе се случи, тоа чувство не може да се опише. Им честитам на сите возачи, на тимовите и на вработените кои го направија овој успех возможен. Сето тоа ме прави навистина горд“, изјави Dr Wolfgang Porsche, Претседател на Надзорниот одбор.

Комплетните резултати се достапни на fiawec.alkamelsystems.com


Видете следно

Opel се фокусира на рели со ADAM и следната Corsa

Opel останува лојален на својата долга и успешна историја во мотоспорт. Германската марка повторно ќе …