Премиерот Спасовски: Изборите се на 5 јули!


– Очекувам сите политички парти да направат сопствена анализа и да учествуваат на изборите, дополни Спасовски.

Според него, комуникација може да има во секое време само партиите да најдат прифатлив датум за избори. Тој нагласи дека и 21 јуни беше можен датум за избори, но ситуацијата налагала продолжување на вонредната состојба, додавајќи дека смета оти согласно условите нема потреба од нова вонредна состојба.

– Нема потреба да се продолжи вонредната состојба. Претходно, исто така бев против, но имавме за носење уште некои уредби во врска со здравствената и економската криза и не смееше да дозволиме да не се донесат затоа што се важни за здравјето на луѓето и за стопанството. Изборите ни се условени од вонредната, таа мора да заврши, па потоа да почнат да течат останатите 22 дена за одржување на изборите. Што значи, за избори на 5 јули вонредната мора да заврши на 14 јуни, иако сепак се зависи од здравствената ситуација, изјави премиерот Спасовски.

Тој напомена дека државата е нефункционална и дека изборите се решение за да можат институциите да ги исполнуваат обврските во целосен капацитет.

– Што ќе ни се случува по месец, два, три… дали нема да има нови заразени? Ова нема да заврши преку ноќ, а ние мораме да ги комплетираме институциите. Ако имавме полн политички мандат со функционален парламент ќе беше поинаку, ќе функционираше државата. Затоа сега, според протоколите за заштита, ќе направиме се да имаме безбедни избори. Ако носиме маска во маркет, во ресторан, тогаш зошто да не носиме и на гласачките места, потенцира Спасовски, кој воедно е и потпретседател на СДСМ.

Коментирајќи ги обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека одлуките ги носи Комисијата за заразни болести се политички мотивирани, Спасовски истакна дека Комисијата е составена од професионалци, врвни експерти, кои ги носат сите одлуки, ги согледуваат сите состојби, прават анализи и утврдуваат факти и врз основа на наука и предлагаат мерки.

– Ставот на ВМРО ДПМНЕ ми е јасен, да се политизира работата на Комисијата, не е добро, не е коректно да се води политика преку лекарите. Ако ја политизираме целата работа тогаш нема никој да има полза. Христијан Мицкоски пред неколку дена и веруваше на комисијата, од неа бараше мислења за изборите, а сега наеднаш не му се допаѓа комисијата, нагласи Спасовски.

Тој оцени дека политиканството преку лекарите нема да донесе ред во државата, тоа ќе го направат изборите, кои стануваат неопходност и решение.

Според него, сите ќе мораме да бидеме свесни дека мораме да живееме со вирусот, дека не можеме да се изолираме до крај и дека едноставно животот мора да тече.

– Затоа е важно сите ние да бидеме оние кои ќе го почитуваме тие препораки од здравствените власти, да носиме заштитна опрема, да одржуваме физичка дистанца, да не се групираме, односно сите протоколи коишто значат заштита во поголема група да се почитуваат максимално, заклучи Спасовски.

Скопје, 2 јуни 2020 (МИА) –


Видете следно

Ковачевски: Минималното поскапување на струјата ќе ги осигура инвестициите во обновливи извори

Скопје, 8 август 2020 (МИА) – Со цената што ја му ја дадовме на универзалниот …