Foto: Profimedia

Претседателот на САД, Трамп номиниран за Нобелова награда за мир


Претседателот на САД, Доналд Трамп е номиниран за Нобелова награда за мир за 2021 година.

„Дејли Меил” информира дека Трамп бил номиниран само неколку недели откако посредувал во постигнувањето договор меѓу Израел и Обединетите Арапски Емирати.

Трамп го номинирал норвешкиот пратеник Кристијан Тибринг-Гједе, кој го пофали американскиот претседател за неговите напори во решавање на конфликтите во светот.

Тој оцени дека Трамп направил повеќе за да постигне мир меѓу државите отколку повеќето други кандидати за наградата за мир.

Тибринг-Гједе, кој е и претседател на норвешката делегација во Парламентарното собрание на НАТО, рече дека администрацијата на Трамп имала клучна улога во воспоставувањето односи меѓу ОАЕ и Израел.

Вашингтон, 9 септември 2020 (МИА)


Видете следно

Во Масачусетс расипани околу 2.000 вакцини на Модерна поради исклучен фрижидер

Речиси 2.000 дози од вакцината против коронавирус на „Модерна” се расипаа во болницата во Бостон, …