Breaking News

Речиси 50.000 наставници во Нов Зеланд почнаа штрајк за поголеми плати и услови во училиштата


Речиси 50.000 наставници од Нов Зеланд денеска ги напуштија училниците барајќи подобри плати, услови и ресурси додека левичарската Лабуристичка партија на премиерот Крис Хипкинс се обидува да ја врати поддршката.


Наставниците, традиционално клучна гласачка база за лабуристичката влада, се најновите јавни службеници кои ја напуштија работата барајќи повеќе средства за себе и за нивните училишта бидејќи трошоците ескалираат во Нов Зеланд.


Откако во јануари поранешната премиерка Џасинда Ардерн поднесе оставка и го именуваше Хипкинс за свој наследник, лабуристичката влада соопшти дека повторно ќе се фокусира на справување со зголемените трошоци и помагање на Новозеланѓаните. Тоа е потег што политичките аналитичари го гледаат како обид да се вратат гласачите пред општите избори во октомври, а доаѓа откако оваа недела беа најавени зголемувања на социјалната помош.

-Знаеме дека овие последни неколку години беа навистина тешко време за наставниците, како и за сите, но моето срце е со нив, изјави министерот за образование Јан Тинети, поранешен наставник, за државната 1Њуз (1News).


Претседателот на еден од синдикатите на наставници, Марк Потер, изјави дека сегашната понуда на владата не прави доволно за наставниците, директорите или децата.

-Штрајкот е последното нешто што сакаме да го направиме, но членовите сакаат да испратат порака до владата за тоа колку сме сериозни за потребата од промени, додаде тој. сд/