Samsung го лансираше првиот смартфон во светот со закривен екран


Јужнокорејската технолошка корпорација Samsung Electronics во средата го лансираше првиот во свет smartphone со закривен дисплеј.

Уредот што е варијанта на Galaxy Note се приближува до азискиот гигант еден чекор поблиску до реализацијата на соодветни уреди со флексибилни и нераскинливи екрани, пренесе Reuters.

Извитканиот дисплеј е на линијата на фронтот во иновативната војна на Samsung со конкурентите како Apple и LG Electronics. “Тоа е чекор напред кон производството на нераскинливи гаџети и флексибилни уреди. Но, засега новиот телефон е повеќе симболичен производ”, вели Хана Даето.

Galaxy Round е со 5.7 -инчен (14,4 см) дисплеј кој е со блага хоризонтална изививка и тежи помалку од Galaxy Note 3.

Првично телефонот ќе биде пуштен само на пазарот во Јужна Кореја. Засега не е јасно дали ќе биде продаден надвор од земјата.

Цената на Galaxy Round е 1000 американски долари.


Видете следно

Поранешниот премиер на Непал, Мадхав Кумар Непал ќе одржи предавање на Меѓународниот Балкански Универзитет

Поранешниот премиер на Непал, Мадхав Кумар Непал ќе одржи почесно предавање на Меѓународниот Балкански Универзитет. …