Samsung: Испитувања со 5G


Јужнокорејската компанија Samsung изврши успешни тестирања на безжичен интернет од петтата генерација (5G), соопшти Ренхап.

Новата технологија овозможува да се пренесуваат податоци на растојание од два километри со брзина над 1 гигабајт во секунда.

Од компанијата ветуваат корисниците да бидат вклучени во овој интернет уште во 2020 година.

Со помош на новата технологија носителите на паметните телефони ќе можат брзо да соборат пример филмови во тродимензионален формат, да гледаат директни емисии со високо проширување (3840×2160 и 7680×4320 пиксели).


Видете следно

„Вашингтон пост” со поддршка за Бајден на претседателските избори

Американскиот дневен весник „Вашингтон пост” денеска објави дека го поддржува демократскиот кандидат Џо Бајден на …