Самсунг ја отвори најголемата фабрика за паметни телефони во Индија


Новиот производен објект ќе й овозможи на јужнокорејската компанија да произведува 120 милиони парчиња годишно. Ова е двојно повеќе од бројот на уреди произведени во 2017 година.

И ниско буџетните модели и паметните телефони како Галакси S9, S9 + и Galaxy Note8 ќе бидат произведувани во фабриката. Се очекува новите производствени капацитети да им дозволат на Samsung да се натпреварува поуспешно со својот главен ривал на индискиот пазар – Xiaomi.

Индија во моментов е втор по големина пазар за паметни телефони во светот по Кина, а продажбата постојано се зголемува. Во 2017 година, во земјата се продадени 124 милиони паметни телефони, што е за 14% повеќе од претходната година.

Во јануари 2018 година, владата на земјата го зголеми данокот од 10% на 15% за црна и бела стока, поттикнувајќи локално произведени производи.


Видете следно

Угостителите тврдат дека го почитуваат протоколот, инспекторите „начекале” жива музика – почнува изрекувањето казни

Отворивме по пропис, растојание метар и пол од маса, со дезинфекциски средства, без задржување на …