Саудиска Арабија ја регистрираше вакцината на Фајзер за увоз и за употреба


Здравствените власти во Саудиска Арабија ја регистрираа за увоз и за употреба вакцината против коронавирус, развиена од компаниите Фајзер и Бионтек, објави денеска саудиската државна агенција СПА.

Вакцината е регистрирана од страна на саудиската Администрација за храна и лекови.

Исто така, се наведува дека ќе започнат процедурите потребни за увоз и употреба на вакцината, но не е прецизирано кога тоа ќе се случи. ссм/

Ријад, 10 декември 2020 (МИА) 


Видете следно

Кина ги надминува Соединетите држави и станува најголемата економска моќ

Кина може да ги надмине Соединетите држави како најголема економија во светот, вели економистот на …