Се огласи и Зекири: Ова е неговиот статус на Facebook за влезот во НАТО


„САД го ратификуваа протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО!!! Ние сме НАТО“, напиша вчера на Фејсбук Мухамед Зекири.

Инаку, од Американската Амбасада вчера соопштија:


„Американскиот Сенат само што гласаше и со огромно мнозинство го одобри протоколот за пристапување во НАТО на Северна Македонија. И честитаме на земјата за сите напори и напорна работа за да стигне до овој момент. Со нетрпение очекуваме да ве пречекаме во блиска иднина како 30-ти сојузник на НАТО!“.

Протоколот е изгласан со 91 гласа ЗА и 2 противВидете следно

ССМ: Бесими да прочита што е предвидено во закон и колективен договор

Го потсетуваме Министерот Бесими дека Владата на седницата на ЕСС на која се утврди зголемувањето …