Се огласи претседателот на Франција по пожарот на Нотр Дам: Еве што соопшти Макрон


Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека патувал на местото на пожарот. На Твитер, тој напиша: “Многу сум тажен кога гледам дека овој дел од сите нас изгоре целосно”, објави Ројтерс. Тој додаде дека целата нација е вознемирена од случувањата, пренесе Франс прес.

Градоначалникот на Париз, Хидалго, го нарече огнот “ужасен” и рече дека штетата била “колосална”, објави францускиот печат.

Германскиот министер за надворешни работи изјави дека пожарот во “Нотр Дам” е удар во срцата на Германците и изрази поддршка на Франција, пренесе Франс прес.

 


Видете следно

Колку изнесува просечната месечна исплатена нето-плата по вработен ?!

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, …