Се огласи Стевчо Јакимовски: Еве што му порача на претседателот Пендаровски


Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на својот профил на социјалните мрежи, ја коментира одлуката на претседателот Пендаровски да не носи одлука за продолжување на вонредната состојба, со што се отвора можноста за датум за избори:

„Го слушнавте ли претседателот Пендаровски што кажа: Вонредна состојба воведувал три пати за да ја спасува владата а не народот.
Вонредната состојба ја носел за да и овозможи на владата да се задолжува, да носи закони, да прави ребаланс, да набавува но не биле како директна причина за вонредна состојба бројот на заболени и починати. Невидено од 130 уредби со законска сила само 40 се однесуваат на коронавирусот.


Зарем требаше да кркаме вонредна состојба за платите на СЈО, за дозволите за производство на марихуана, за извоз на небрусени дијаманти, за назначување на судии и што ли уште не. Вонредна состојба воведовме со 16 заболени и мислам дека беа нула починати. Колку што се сеќавам за една недела имавме тројца починати, за две недели шест, за три недели дванаесет, за четири недели седумнаесет а сега само за една недела имаме повеќе од 20 починати.Тој добро знае дека ако ја каже вистинската причина за воведување на вонредна состојба а тоа е за да се намали бројот на заболени од Ковид-19 тогаш би се барало од него одговорност, зошто повторувам со 16 дневно заболени воведовме вонредна состојба а со 175 ја укинуваме.

Извинете претседателе како да ве сметаме претседател на сите кога во вашите одлуки ви се препознаваат и те како партиските сугестии и интереси од вашата партија а најмалку се препознава интересот на сите граѓани.

На крајот го молам претседателот нека ни одговори дали ќе испрати член од неговото семејство да учествува во избирачки одбор кој ќе влезе во некој дом на заболен за да тој го изврши своето гласачко право“.


Видете следно

Горивата поскапуваат од 1,5 до 3,5 денари за литар

Дизелот од ноќеска на полноќ поскапува за 3,5 денари за литар, Екстра лесното масло за …