Се огласија од кабиентот на Ципрас: Еве кое предлог име ни го отфрлија Грците


Грчката Влада го отфрли предлогот „Република Илинденска Македонија“. Oд Кабинетот на Ципрас испратија соопштение во кое пишува:

„Го поздравуваме тоа што македонската страна прифати дека не може да има решение без „ерга омнес“, односно за сите употреби. Сепак, ние ги охрабруваме нашите соседи, да продолжиме да работиме заедно за да се дојде до заемно прифатливо име со географска или временска одредница, како што е предложено од страна на специјалниот пратеник Метју Нимиц.

На Самитот во Софија, Ципрас се согласил со предлогот „Република Илинденска Македонија“.

Премиерот Заев изјави дека овој предлог е можен компромис за спорот за името и дека со пакетот решение се зацврстува идентитетот и јазикот кој останува македонски.


Видете следно

Заев бил сниман од Александар Верушевски на ручек во Струмица во 2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, денеска одговорајќи на новинарско прашање кој го снимал на еден …