Шпанија бара негативен ПЦР-тест за граѓани од 65 земји, вклучително и Северна Македонија


Шпанија го воведува барањето да се претстави негативен тест за PCR при влез на граѓани од 65 земји со висок ризик од инфекција, вклучително и Северна Македонија. Мерката ќе стапи на сила утре, 23 ноември.

Од шпанските власти се бара да се покаже негативен тест направен 72 часа пред нивното пристигнување во Шпанија. Мерката важи по пристигнувањето на аеродром или пристаниште, но нема да влијае на патниците што ги преминуваат копнените граници на земјата.

Одлуката се однесува на меѓународните патници чија крајна дестинација е Шпанија и не транзитираат со друга земја на крајната дестинација.


Видете следно

САД воведоа санкции за уште неколку големи кинески компании

Во четвртокот, администрацијата на Трамп им зададе нов удар на кинеските и најголемите кинески компании, …