Што да очекуваме од Apple во есен


Затишје пред бура од нови производи – така може да се поправи однесувањето на Apple во 2018 година. Компанијата не беше активна во првата половина година, но очекувањата се дека намерно ги чува уредите во тајност, за да ги покаже на есен.

За такво сценарио прогнозира аналитичарот од TF Internationa Securieties Мин-хи Куо, кој се слави како еден од најпознатите сигурни извори на информации во однос на плановите на гигантот од Купертино.

Еве ги предвидувањата:

Три нови модели на iPhone, вклучувајќи и еден со низок буџет.

Два нови iPads со Face ID технологија, или пак таблетот ќе биде опремен со предна камера. Еден се очекува да биде 11-инчен, а другиот 12,9 инчи.

Подобрени процесори во Mac Mini, MacBook Pro и MacBook. Ова веројатно значи дека тие ќе дојдат без поголема визуелна промена, но побрзо отколку порано.

Ажуриран iMac со “значително подобрени перформанси на екранот”.

Нов ефтин лаптоп на Apple. Нема детали за ова, но претходните гласини велат дека компанијата најверојатно ќе го надмине MacBook Air.

“Паметните” часовници Apple Watch ќе се појават со обновен редизајн – нешто што не се случило од нивното деби во 2014 година се очекува дека една од клучните разлики ќе биде присуството на поголем екран, тврди Мин-хи Куо.

Ажурираните слушалки на AirPods. Според Блумберг, моделот ќе има технологија за минимизирање на бучавата и водоотпорноста.

Се очекува овие производи да бидат претставени на годишниот настан на Apple во септември. Сепак, некои може да бидат одложени до октомври, пишува Business Insider.


Видете следно

Одржана работна средба за подготовка за Европскиот квиз на парите

Народната банка беше домаќин на работна средба со наставниците и професорите координатори од основните и …