Што го очекува Малчанскиот бербер откако ќе биде уапсен ?!


Нинослав Јовановиќ (46), познат и како Малчански Берберин, кој ја киднапира Моника Каримановиќ (12) на 20 декември, откако беше уапсен веројатно ќе биде првиот кој ќе добие доживотен затвор! На овој монструм, кој е постојано осудуван за силување на малолетни лица, ќе му се суди според таканаречениот „Закон за Тијана“, кој беше донесен на 21 мај претходната година.

За кривични дела како што направил Нинослав Јовановиќ, доживотен затвор е единствената опција за заштита на жртвата
според адвокатот Небојша Перовиќ.

„Таков закон требаше да се донесе на почетокот, затоа што кога станува збор за повеќе силувачи, општеството мора да има соодветна заштита од такви лица“, вели адвокатот.

Нинослав Јовановиќ бил уапсен уште од рана возраст за измама и кражба и бил прв осуден за силување жена во 1995 година, на 12 години затвор. Сепак, Врховниот суд ја намалил оваа казна на 10 години и тој излегол на слобода во 2005 година. По само два месеци, тој ја киднапирал 12-годишната ќерка на неговиот познаник од Малче, и ја силувал. Само четири дена подоцна, тој исто така нападнал девојка во селото Горња Врежина, но не успеал да ја злоупотреби. Тој бил уапсен и осуден на 15 години затвор. Сепак, Врховниот суд на Србија повторно ја намалил неговата казна и го ослободил по 12 години.


Видете следно

Наставник од селото Чегране осомничен за полов напад врз ученичка на возраст од 9 години

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое …