Силен земјотрес регистриран во близина на Источен Тимор


Земјотрес со интензитет од 6,1 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во близина на брегот на Источен Тимор.

Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 51,4 километри источно од островот Тимор, кој е поделен помеѓу Источен Тимор и Индонезија.


По земјотресот издадено е предупредување од можна појава на цунами.

Источен Тимор се наоѓа на пацифичкиот „огнен прстен”, каде земјотресите се честа појава. ми/Видете следно

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното …