Силјановска: “Нема да го употребам името Република Северна Македонија”


Како тоа комисии расправаат за историски личности, што да славиме заедно, запраша професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ гостувајќи на емисијата 360 на телевизија АлсатМ.

Во контекст на сменетите имиња на институции и новите табли таа рече „нема да ги симнувам натписите, но јас никогаш сама нема да употребам Република Северна Македонија“.Видете следно

Поднесено обвинение против лицето кое пукаше од полуавтоматско и автоматско оружје во скопско Бојане

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека извршило …