Сончево и многу топло


Времето денеска во земјава ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец, кој долж Повардарието повремено ќе засилува.

Утринската температура ќе се движи од 9 до 19, а дневната ќе достигне до 40 степени. УВ ќе изнесува 9.


Во Скопје, сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 38 степени.

Според УХМР, под влијание на топол бран од утре следува период на многу топло време со високи температури кои ќе бидат над просекот и на целата територија ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Во недела кон крајот на денот ќе има изолирана појава на нестабилност со пороен дожд и грмежи. гв/бак/Видете следно

Променливо облачно со пороен дожд и грмежи

Времето денеска ќе биде променливо облачно, а на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи …