Сончево со мала до умерена облачност


Наутро во централните делови и вдолж Повардарието ќе биде умерено до значително облачно. Во текот на претпладнето облачноста ќе се намали и ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Ќе дува умерен, вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 6, а максималната од 12 до 20 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 2, а максималната ќе достигне до 16 степени.


Во сабота ќе се задржи претежно сончево и топло време со повисоки дневни температури. Од недела облачноста ќе се зголеми и во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник ќе има локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Пообилни врнежи се очекуваат во вторник претпладне, кога поради заладувањето, врнежите ќе бидат од снег и на некои повисоки места, а ќе дува засилен северен ветер.
Скопје, 18 февруари 2022 (МИА)


Видете следно

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона Стругар Митевска е годинaшниот македонски …