Според анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“: Еве колку луѓе ќе излезат на гласање за претседател и за кого ќе гласаат!


Гордана Сиљановска е во водство а Македонија се движи во погрешна насока, покажува последната анкетата на „МАРКЕТ ВИЖН“, спроведена по барање на Пресингтв.мк.

По неколкуте ТВ дебати на претседателските кандидати дојде до смена на листата на најпопуларен кандидат.

На една недела пред одржувањето од првиот круг на претседателските избори, резултатите од анкетата покажуваат дека за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Гордана Силјановска Давкова би гласасале 18,6%, а за заедничкиот канидат на СДСМ и ДУИ, Стево Пендаровски би гласале 18 %. За кандидатот поддржан од БЕСА и Алијанса за Албанците би гласале 8,4 %.

Голем процент од анкетираните 28,7 % се изјасниле дека се уште не знаат за кого ќе гласаат или одбиле да одговорат. 26,3 % одговориле дека нема да гласаат или дека не знаат дали ќе гласаат.

На прашањето: Доколку утре се одржат парламентарни избори за која партија би гласале – 14,2 % одговориле дека би гласале за ВМРО-ДПМНЕ, 13 % за СДСМ, за Алијанса за Албанците 3,1%, за ДУИ 2,8%, за БЕСА 1,2%. Повторно голем е бројот на оние кои не знаат 23,5 % и кои не сакле да откријат 23,7 %.

73,7% од испитаниците се изјасниле дека ќе гласаат на изборите, а 15,6% рекле дека нема да излезат на денот на гласањето.

За целата анкета кликнете ТУКАВидете следно

На денешен ден Колумбо стигнал во Гуанахани, откривајќи ја на тој начин Америка

Кристофер Колумбо бил италијански морепловец и адмирал од Џенова, Италија, чии четири трансатлантски патувања во …