Станува тренер на најтрофејниот клуб во Италија: Кој е Андреа Пирло?


Андреја Пирло e роден на 19 мај 1979 и тој е поранешен италијански фудбалер-освојувач на светско првенство. Неговата позиција е внатрешен играч за врска, но со своите квалитети при додавањата и разигрувањето на топката во својата половина може да се каже за него дека тој имал улога на изнесувач-плејмејкер.

Пирло ја започнал кариерата како офанзифен напаѓач во тимот од неговиот роден град Бреша, каде што подоцна и помогнал да ја освои Серија Б и со тоа да добие промоција во Серија А во 1997 година. Потоа се сели во Интер во 1998 година за во Милано, менаџерот Карло Анчелоти подоцна да го префрли Пирло во предниот дел на одбраната на фудбалскиот клуб Милан, како класичен плејмејкер. Потоа тој станува играч од светска класа, кој одиграл клучна улога во подоцнежните успеси на Милан, каде што тој освоил две титули во Лигата на Шампионите , во сезоната 2002-03 и 2007 година, две титули УЕФА Супер Купот (2003 и 2007), две титули во Серија А во (2004 и 2011 година), Клупско Светското првенство (2007), Супер Куп на Италија (2004), и Купот на Италија (2003) со клубот.

По пристигнувањето во Јувентус како слободен трансфер во 2011 година, Јувентус беше без трофеј од 2003 година, со неговите добри игри тој додаде уште четири титули во Серија А (2012, 2013, 2014 и 2015), кој ги освои последователно, како и две титули Супер Куп на Италија во 2012 и 2013 година, и Купот на Италија во 2015 година.

Пирло се приклучил во МЛС во тимот на Њујорк во 2015 година,Андреа Пирло ќе биде наименуван за нов тренер на Јувентус за да му помагане на тимот да стигне до плејофот во својата втора сезона. Тој го имал својот последен професионален настап на 5-ти ноември, настапувајќи како замена во 90-та минута во победата од 2-0 над Колумбус Кру.

На репрезентативно ниво, Пирло е играч од историјата на италијанскиот национален тим кој е на листата на фудбалери со 100 или повеќе настапи, а Пирло настапил 116 пати за фудбалската репрезентација на Италија.

Андреа Пирло е сега наименуван за нов тренер на Јувентус на местото на Маурисио Сари.


Видете следно

Светскиот форум за тутун и никотин 2020: Oдржлива промена преку иновации и регулативи

Од популарна навика поврзувана со зрелост и гламур, преку широко призната број 1 причина за …