Breaking News

Tag Archives: ЕКОНОМИЈА

Бектеши: И покрај енергетската криза засилено инвестираме во енергетска транзиција и регионално енергетско поврзување

– Министерот за економија Крешник Бектеши на денешниот панел „Политики и технологии кон декарбонизација“ на годинешниот МЕФ 2023 форум, истакна дека и Република Северна Македонија, исто како и остатокот од Европа го почувствува силно негативното влијание од војната во Украина врз енергетскиот сектор, што предизвика пораст на цените на природниот …

Повеќе »

Почнува соработка меѓу земјоделските инспекторати на Северна Македонија и Италија – заедно до повисоки стандарди во контролата на производите

Директорот на Државниот инспекторат за земјоделство на Северна Македонија, Јане Станкоски и директорот на Централниот инспекциски оддел за заштита на квалитетот и за заштита од измами кај земјоделско-прехранбените производи при Министерството за земјоделство, прехранбен суверенитет и шумарство на Италија Феличе Асентза, македонскиот и италијанскиот амбасадор, Мемеди и Силвестри, потпишаа Меморандум …

Повеќе »

Битиќи: Цената на струјата се регулира не само со стапката на ДДВ, туку и со други одлучувачки параметри

Се прават последните анализи од Регулаторната комисија за енергетика за цената на струјата, која, како што изјави денеска вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи,  не се регулира не само со стапката на ДДВ, туку и со другите одлучувачки параметри  во нејзиното финално креирање. На новинарско прашање за цената на струјата, …

Повеќе »

Ангеловска-Бежоска: Истрајноста на политиките е од суштинско значење за стабилизирање на инфлацијата

Без никакво сомневање, приоритет на централните банки е стабилизирање на  инфлацијата, за што и натаму треба да се водат внимателни макроекономски политики, оценила гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска на панел-дискусијата што во рамки на Самитот на гувернери, министри за финансии и директори на даночните управи се одржува во Црна …

Повеќе »

Министерот за надворешна трговија и економски односи на БиХ во официјална посета на Северна Македонија

Министерот за надворешна трговија и економски односи на Босна и Херцеговина, Сташа Кошарац ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија. Кошарац ќе биде пречекан од министерот за економија Крешник Бектеши по што ќе биде реализирана билатерална средба, а ќе бидат потпишани и два билатерални договори.  Министрите ќе потпишат Договор …

Повеќе »

Странски работници од Индија пристигнаа во млечниот сектор и земјоделството

Почна увозот на странски работници и во земјоделскиот сектор. Претседателот на Собрание на Организација на работодавачи, Ангел Димитров за МИА потврдува дека  работници од Индија се пристигнати на фарма и во млекара во Свети Николе. Станува збор за ниско квалификувана работна сила. Посочува дека сопственикот на млекарата и фармата е …

Повеќе »

Бојчева-Терзијан од Народната банка: Растот на зелените финансии ‒ поддршка на енергетската транзиција на економијата 

Директорката на Секторот за монетарна политика, истражување и статистика при Народната банка, Султанија Бојчева-Терзијан, учествуваше на бизнис-форумот „Економски перспективи за предвидлив развој“ во организација на агенцијата „Марили“ на кој што беа обработувани теми кои се однесуваат на одржливата економија, особено енергетските предизвици како нови можности во економијата, како и политиките …

Повеќе »

Следната недела Скопје домаќин на Македонскиот енергетски форум посветен на енергетска отпорност и зелена транзиција

Македонскиот енергетски форум на едно место ќе ги собере високите владини претставници од земјава и од регионот, амбасадори, претставници од меѓународни организации и фондови, активисти и експерти од областа на енергетиката со цел да се поттикне дијалог и да се разменат идеи и иницијативи за подобрување на општеството, беше истакнато …

Повеќе »

Ванделт: Германски компании се заинтересирани за македонскиот пазар

– Во изминатите недели добивме голем број прашања од германски компании кои се заинтересирани за македонскиот пазар, како пазар во кој може да се инвестира, и за понатамошна трговска размена, најави Антје Ванделт, новата директорка на Германската стопанска комора во земјава (АХК). -Во 2020 година германската инвестиција во Охрид – …

Повеќе »

Битиќи: Од 1 јули повторно е можна евтина дневна тарифа на струјата

Од 1 јули годинава граѓаните најверојатно повторно ќе имаат можност да користат евтина дневна тарифа на електричната енергија, најави денеска вицепремиерот задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции Фатмир Битиќи. – Се прават последните анализи дали може да се врати евтината тарифа и таа најверојатно ќе биде …

Повеќе »