Breaking News

Tag Archives: ЛОКАЛНО

Богоев: ЕУ или изолација, време е за финална победа за нашата иднина

Во рамки на карванот „Рамо до рамо до победа“ на средби со граѓаните во општина Карпош денеска беа потпретседателот на СДСМ, Стефан Богоев и Роберт Бекировски. На маалската средба со карпошани Богоев порача дека е време за финална победа за иднината на земјава, пред се заради доброто на идните генерации. …

Повеќе »

Советничката на Петков, Весела Чернева под истрага за пренесување информации на македонски државјанин

Бугарските власти водат предистражна постапка против советничката за надворешни работи на поранешниот премиер на Бугарија, Кирил Петков, Весела Чернева за издавање на информации за позицијата на Софија за влезот на Северна Македонија во ЕУ, изјави првиот човек на бугарската Државна агенција за национална безбедност (ДАНС), Пламен Тончев. Како што објави …

Повеќе »

Директорот на БЈБ Тасевски на конференцијата „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“ што се одржува во Италија

Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Сашо Тасевски денеска учествуваше на завршната конференција на ИПА 2019 проектот „Сузбивање на сериозен криминал во Западен Балкан“ во Италија на која што, во организација на ЕУ, италијанското МВР и Германската агенција за меѓународна соработка, учествуваа шефовите на полициите на земјите од …

Повеќе »

Средба на Џафери со новиот кувајтски aмбасадор Ал-Фадли

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска остварил средба со новоименуваниот амбасадор на Кувајт за Северна Македонија, Гази Хамад Ал-Фадли, на кој му посака добредојде и успешен мандат. Џафери ја искористи приликата за воедно да се заблагодари за успешната соработка со досегашниот амбасадор, Јакуб Ал-Атики. Како што информираат од собраниската прес-служба, …

Повеќе »

Маричиќ: Креирање соодветно образование и обука клучни за развој на македонската економија

 Областа „Образование и култура“ обработува суштинска тема за постигнување на благосостојба на македонските граѓани, врз основа на солиден инклузивен економски раст на државата, порача вицепремиерот задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, Бојан Маричиќ на денешниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 26 – „Образование и култура“ во Брисел. …

Повеќе »

Живковска: Гласањето за ректор помина во најдобар ред, ги собираме резултатите од сите 28 единици на УКИМ

Гласањето за избор на ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“-Скопје на 28-те единици во негов состав (23 факултети и пет институти) е завршено и поминало во најдобар ред, изјави за МИА проф. Родна Живковска, претседателка на Универзитетската изборна комисија (УИК), до која изборните комисии од секоја од единиците на …

Повеќе »

Груби – Балуку: Изградбата на Коридорот 8 проект од големо значење за целиот регион

Инфраструктурните и енергетските проекти, патот кон евроинтеграциите, како и состојбата во регионот, вклучително и на северот на Косово, беа главни теми на разговор на денешната средба на првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби оствари со албанската вицепремиерка и министерка за инфраструктура и енергетика …

Повеќе »

Османи – Влаховски: Ја цениме континуираната поддршка на Словачка за нашите евроинтеграции

Северна Македонија ја цени континуираната поддршка на Словачка за нејзините европски интеграции порача денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи на средба со неговиот словачки колега Мирослав Влаховски. Како што соопшти МНР, на средбата, одржана на маргините на самитот ГлобСек во Братислава, Османи му честиташе на Влаховски за неговото именување …

Повеќе »

Еден од осудените за „27 април“ Абдуљфета Алими излезе од затвор

Поранешниот вработен во обезбедувањето во Собранието, Абдуљфета Алими, кој беше осуден за настаните од „27 април“, по поминати шест години во затвор, денеска излезе на слобода, потврди за МИА директорот КПД „Идризово“ Зоран Јовановски. Веста на својот фејсбук профил со видео – стрим ја потврди и поранешниот пратеник и екс …

Повеќе »