Breaking News

Tag Archives: СВЕТ

Евростат: Во ЕУ жените се пообразовани од мажите

– Во земјите-членки на Европска Унија во 2022 година 42 отсто од младите на возраст од 25 до 34 години имале високо образование, објави денеска Евростат. Овој удел е за еден процент поголем од 2021 година, но сепак е под зацртаната цел на ЕУ, која сака 45 отсто од младите …

Повеќе »

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите од украинските окупирани територии

– Русија додели 1,5 милиони пасоши на жителите од украинските регионите што се под руска окупација, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин. Тој додаде дека одлуката е донесена со цел Москва да ја зајакне својата контрола врз тие области. Некои од жителите на украинските региони за западни медиуми изјавија дека …

Повеќе »

Русија го обвинува Западот за „непромислените“ напади врз Москва

Поддршката на Западот за Украина го „турка“ Киев кон „се повеќе непромислено“ однесување, се наведува во денешното соопштение од руското Министерство за надворешни работи. Соопштението уследи нападот со беспилотни летала врз Москва, за што Русија ја обвини Украина. – Нападот имаше за цел ширење паника меѓу цивилите, се истакнува во …

Повеќе »

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово (ДПЛ)

НАТО денеска соопшти дека распоредува дополнителни сили на Косово по судирите на северот на земјата, откако вчера беа повредени 30 војници од мировните сили предводени од Алијансата. Распоредувањето на дополнителни сили на НАТО на Косово е внимателна мерка за да се осигура дека КФОР ги има потребните капацитети за одржување …

Повеќе »

Стано: Дијалогот меѓу Белград и Приштина не е мртов

Портпаролот на Европската унија Петер Стано денеска изјави дека дијалогот меѓу Белград и Приштина „не е мртов“ и дека ЕУ сега работи уште поинтензивно за да им помогне на двете страни да најдат решение во рамките на дијалогот и да ја смират ситуацијата. „Оваа ситуација не настана ненадејно. Тоа е …

Повеќе »

Хакерски напад од 114 земји врз платформата за спроведување на завршните испити во средните училишта во Грција (ДПЛ)

– Најзначаен напад што досега бил извршен врз грчка јавна владина организација, го карактеризираат од Министерствата за образование и дигитална политика на Грција, денешниот хакерски напад на платформата за спроведување на завршните испити во средните училишта во земјата, јави дописничката на МИА од Атина. Втор ден по ред хакерските напади …

Повеќе »

НАТО распоредува дополнителни сили на Косово

НАТО денеска соопшти дека распоредува дополнителни сили на Косово по судирите на северот на земјата во кои беа повредени 30 војници од мировните сили предводени од алијансата. „Распоредувањето на дополнителни сили на НАТО на Косово е внимателна мерка за да се осигура дека КФОР ги има потребните капацитети за одржување …

Повеќе »

Данска планира зголемување на буџетот за одбрана во следните десет години

– Владата на Данска најави дека во следната деценија ќе ги зголеми годишните расходите за одбрана на 21 милијарда долари. Данскиот вршител на должноста министер за одбрана Троелс Лунд Поулсен истакна дека со оглед на војната во Европа неговата земја е на пресвртница во својата одбранбена и безбедносна политика. Според …

Повеќе »

НАТО се обидува да ги намали разликите околу евентуалното членство на Украина во блокот

Министрите за надворешни работи на НАТО ќе се обидат да ги намалат разликите околу можното членство на Украина во алијансата на состанокот во Осло оваа недела, јавија западни медиуми кои укажуваат дека сојузниците се во несогласување околу повиците за приклучување на Киев на нивниот самит во јули. НАТО не се …

Повеќе »