Tag Archives: Свет

Кадиров одби мобилизација во Чеченија: Веќе дадовме доволно војници

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров, кој се смета за близок сојузник на Путин, изјави дека нема да има мобилизација во Чеченија. Тој во гостување во телевизиско шоу рече дека Чеченија „веќе го надминала планот за 254 проценти”. – Тој план во Чеченската Република беше преполнет за 254 отсто. Таквите показатели …

Повеќе »

Почна гласањето на референдум за приклучување кон Русија во четири украински региони под руска контрола

Во украински региони под руска контрола утрово почна гласањето на референдум за приклучување кон Русија, пренесе Бета. Сепаратистичките власти го најавија референдумот во Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје по контраофанзивата на украинската армија која врати делови од територијата во последните неколку недели. Гласањата, кои треба да траат до 27 септември, …

Повеќе »

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Мнозинството пратеници во црногорскиот парламент – 41, потпишаа предлог за поведување постапка за утврдување дали претседателот на Црна Гора го прекршил Уставот и го доставија до Собранието. Предлогот го потпишаа пратениците на Демократскиот фронт, Демократска Црна Гора, Обединета и Вистинска Црна Гора, Граѓанското движење УРА, Социјалистичката народна партија (СНП), Движењето …

Повеќе »

Фиона викендов се очекува да удри на брегот на Канада

Ураганот Фиона на пат да ги загрози Бермуди и источна Канада откако ги разори патиштата и мостовите низ Порторико и предизвика историски поплави. Се предвидува дека Фиона ќе помине близу Берудските острови доцна вечерва или рано во петок, апотоа во сабота рано наутро ќе ја погоди најисточна Канада, соопшти американскиот …

Повеќе »

Шпанија подготвува данок за најбогатите

Шпанската влада сака да воведе данок за најбогатите граѓани со цел да собере доволно пари за зголемените буџетски трошоци, изјави денеска министерката за буџет Марија Хесус Монтеро. – Данокот треба да почне следната година, рече Монтеро, истакнувајќи дека поради парламентарната процедура можеби нема да биде готов за почетокот на 2023 …

Повеќе »

Вучиќ во ОН: Која е разликата меѓу територијалниот интегритет на Украина и Србија

Србија го поддржува територијалниот интегритет на сите земји-членки на Обединетите нации, вклучително и Украина, и ќе продолжи да се залага за доследно почитување на принципот на неповредливост на границите, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во својот говор на 77. седница на Генералното собрание на Обединетите нации, јави дописникот на МИА …

Повеќе »

Научно-стручна дебата за јавната и приватната безбедност

Научно-стручна дебата на тема „Јавната и приватната безбедност-преку координација и соработка до заедничка превензија на безбедносните ризици и закани” ќе се одржи денеска на Филозофскиот факултет во Скопје во коорганизација со Комората за приватно обезбедување. Како што најави Филозофскиот факултет, дебатата ќе ја отвори министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, …

Повеќе »

Путин поддржа референдуми во четири украински региони

Рускиот претседател Владимир Путин ги поддржа референдумите најавени во четири украински региони и ги обвини западните земји дека не се задоволни со мирно решение на украинскиот конфликт и „затоа на Киев му било наредено да ги прекине преговорите”. Во телевизиско обраќање до јавноста, Путин рече дека „Москва ќе ја поддржи …

Повеќе »

Штрајк на вработените во јавниот превоз во Атина

Без метро, трамваи, автобуси и тролејбуси е денеска Атина, поради 24-часовниот штрајк на вработените во јавниот превоз и нивното учество во штрајкот свикан од Атинскиот работнички центар, јави дописничката на МИА од Атина. Причината за штрајкот е новиот закон на грчката Влада за јавните претпријатија и јавните организации, закон кој …

Повеќе »