Tag Archives: Вести

Да се искористи скрининг процесот и земјава да се фокусира на реформите

Денеска во Брисел продолжува објаснувачкиот состанок за Поглавје 24, Правда, слобода и безбедност, на којшто Европската комисија ќе го презентира новиот корпус на ЕУ acquis донесено во периодот по 2018-2019 година. Следната недела продолжуваат состаноците за поглавје 23 „Правосудство и темелни права”. Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји упати порака дека …

Повеќе »

Утре и в понеделник во Собрание ќе се врши контрола на ИТ системот

Претседателот на Собранието Талат Џафери, на денешната 86-та собраниска седница информираше дека утре и в понеделник во Собрание ќе се спроведе техничка контрола на ИТ инфраструктурата, со оглед на трендот на можни кибер напади. Тој наведе дека експерти со цел превенција ќе вршат проверка на ИТ системот. .

Повеќе »

Тупанчески – Стојменова Дух: Поддршка од Словенија во преговарачкиот процес со ЕУ

Министерот за правда Никола Тупанчески во Љубљана се сретна со словенечката министерка без ресор задолжена за дититализација, Емилија Стојменова Дух. Како што соопшти Министерството за правда, Стојменова, која по потекло е од нашата држава изрази подготвеност да ни помогне во процесот на реализација на дигитализацијата во судската и обвинителската дејност. …

Повеќе »

Меѓународна конференција „Редефинирани приоритети: нови реалности по украинската криза“

Седумнаесеттата годишна меѓународна конференција за нови идеи на тема „Редефинирани приоритети: нови реалности по украинската криза” ќе се одржи денеска во организација на Универзитет Американ Колеџ Скопје (УАКС) во соработка со УНХЦР во Северна Македонија. Настанот ќе се одржи во Министерството за надворешни работи. На отворањето на конференцијата, како што …

Повеќе »

Фракција за ревитализација на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски вели партијата е посилна и пообединета

Нова фракција во најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе делува во насока на демократизација и реорганизација на партијата, процес кој треба да почне со оставка на лидерот Христијан Мицкоски. За Мицкоски иницијативата не заслужува коментар, а ВМРО-ДПМНЕ, како што вели, е се посилно, пообединето, посплотено. Членот на партијата и …

Повеќе »

Одлуката за продолжување на кризна состојба во енергетиката на дневен ред на собраниска седница

Одлуката за продолжување на кризната состојба во делот на енергетиката е ставена на дневен ред на денешната 86. собраниска седница. Според владиниот предлог, кризната состојба на територија на цела држава треба да биде продолжена до 30 април следната година. За Предлог-одлуката за продолжување на кризната состојба во делот на енергетиката …

Повеќе »

Ковачевски во ОН: Северна Македонија е пример за функционална мултиетничка држава и е фактор

Цврсто сум уверен дека унапредувањето на едно право, што не загрозува друго право, може само да ѝ користи на една држава што е посветена кон мирен развој. Мирот никогаш не треба да се гледа како крајна дестинација. Мирот е пат со многу кривини, мирот се добива со заедничко чекорење по …

Повеќе »

Премиерот Ковачевски ќе се обрати во Њујорк на состанок по повод 30 години од Декларацијата за правата на малцинствата

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Њујорк ќе учествува и ќе говори на отворањето на Состанокот по повод 30 години од Декларацијата за правата на малцинствата во рамките на Генералното собрание на Обединетите нации. Обраќањето на премиерот Ковачевски е предвидено околу 11 часот по локално, односно 18 часот по македонско време. …

Повеќе »

Средба Османи – Касулидес во Њујорк

На маргините на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со шефот на дипломатијата на Република Кипар, Јанис Касулидес, на која разменија мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави. -Се разговараше и за начините како да се зајакне соработката, по долги …

Повеќе »