Tesla Motors го усвои првото плаќање во bitcoin


Во салонот на Lamborghini во Kалифорнија беше продаден Tesla S електромобил, а плаќањето било извршено во биткоини / bitcoin, пренесува агенцијата Блумберг.

Автомобилот е продаден за 103 илјади долари или околу 91.4 биткоини. Трансакцијата била одобрена и извршена, а купувачот кој посакал да остане анонимен, ќе добие автомобил во поскоро време, пренесе Седрик Дејви, маркетинг директор на трговското претставништво на Lamborghini.

Од компанијата производител на луксузните електромобили соопштија дека целосно се подготвени да прифатат биткоин како платежно средство, и дека се воодушевени од можноста за работа со новата валута.


Видете следно

Јовица Ивановски со стихозбирката „Човек“ добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ за 2019 година

„Јовица Ивановски со стихозбирката „Човек” е добитникот на годинашната награда „Браќа Миладиновци”, која ја доделува …