“Тошиба” се раделува со двe од трите фабрики за телевизори


Јапонскиот индустриски конгломерат “Тошиба” соопшти денеска дека до март 2014 година ќе се раздели со две од трите фабрики за производство на телевизори во светот.

Тие можат да бидат продадени или затворени, за компанијата да се концентрира на производството на големоформатни екрани. 

Групата која го прекинува производството на телевизори во Јапонија уште во 2012 година, има три филијали во странство – во Полска, Индонезија и Кина.

Од нив ќе биде резервиран само еден, изјави за АФП портпаролот на “Тошиба”.

Економскиот весник “Никкеи” соопшти дека можеби ќе биде зачуван фабриката во Индонезија, а полскиот и кинескиот ќе бидат продадени или затворени.

“Тошиба” има уште една фабрика во странство – во Египет, но тој е ко кинеско-египетско претпријатие и нема да биде погоден од реструктуирањето.

 


Видете следно

За една недела со специјалните возила пајак се подигнати 224 возила од јавните површини

Во текот на изминатата недела (17.01 – 23.01.2020 година) со специјалните возила пајак се подигнати …