Трамп го загрозува целиот свет со повеќе царински давачки


Доналд Трамп се закани со дополнителни мерки во трговските земји кои не се ослободуваат од трговските бариери и должности. Американскиот претседател, кој ја започна светската трговска војна со воведувањето високи увозни давачки за челик и алуминиум, го направи ова предупредување на Твитер.

“САД инсистираат сите земји кои ставиле вештачки трговски бариери и царина за стоки кои влегуваат во нивните земји, да ги елиминираат овие бариери и царини или да се соочат со повеќе реципрочни дејствија од страна на САД. Трговијата треба да биде фер и да престане да биде еднонасочна улица “, напиша американскиот претседател на социјалната мрежа.Видете следно

Премиерот Заев во телефонски разговор со Столтенберг: Остануваме посветени на евроатлантските интеграции наш стратегиски и суверен избор

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев и Генералниот секретар на НАТО, Јенс …