Трамп: Кандидатот за Врховниот суд на САД ќе биде жена


Вашингтон, 20 септември 2020 (МИА) – Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека следната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи починатата Рут Бадер Гинзберг во Врховниот суд на САД.

– Името на кандидатот ќе го објавам следната недела. Тоа ќе биде жена, рече Трамп на предизборен митинг во Северна Каролина.

– Мислам дека би требало да биде жена, затоа што жените многу повеќе ми се допаѓаат од мажите, додаде Трамп.

Американскиот претседател го повика Сенатот, во кој републиканците имаат мнозинство, „без одлагање” да го разгледаат неговиот кандидат за судија на Врховниот суд, со цел да се пополни местото што остана празно по смртта на судијката Рут Бадер Гизнберг.

– Ние сме ставени во оваа позиција на моќ и значење за да донесуваме одлуки во име на граѓаните кои гордо не избраа, а долго време се верува дека најважната од тие одлуки е избор на судии на Врховниот суд. Ние ја имаме оваа обврска, без одлагање, напиша Трамп на Твитер.


Видете следно

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.272.150 лица. Од последици …