Трамп, Меркел и Макрон ја изразија својата тага и ужас за пожарот во Нотр Дам: Еве што соопштија најмоќните луѓе во светот


Претседателот на САД Доналд Трамп изрази сочуство за огромниот пожар кој избувна во париската катедрала Нотр Дам, пренесоа светските агенции, цитирани од агенциите.

“Ужасно е да гледаш ваков масивен пожар во” Нотр Дам “во Париз. Треба да се користат хеликоптери-цистерни за да биде изгаснат тој. Треба да се дејствува брзо”, напиша Трамп на “Твитер”.

На “Твитер” американската прва дама Мелани Трамп напиша дека срцето нејзино се кине при глетката на катедралата, зафатена во пламен, пренесе Франс прес. Молете се за безбедноста на секого.

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека патувал на местото на пожарот. На Твитер, тој напиша: “Многу сум тажен кога гледам дека овој дел од сите нас изгоре целосно”, објави Ројтерс. Тој додаде дека целата нација е вознемирена од случувањата, пренесе Франс прес.

Градоначалникот на Париз, Хидалго, го нарече огнот “ужасен” и рече дека штетата била “колосална”, објави францускиот печат.

Германскиот министер за надворешни работи изјави дека пожарот во “Нотр Дам” е удар во срцата на Германците и изрази поддршка на Франција, пренесе Франс прес.

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Нотр Дам е симбол на Франција и на “нашата европска култура”. Во мислите сме со нашите француски пријатели, напиша на “Твитер” портпаролот на Меркел – Штефен Зајберт.


Видете следно

Заев бил сниман од Александар Верушевски на ручек во Струмица во 2016

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, денеска одговорајќи на новинарско прашање кој го снимал на еден …