Триесет милиони заразени од Ковид-19 во светот


Бројот на потврдени случаи на коронавирус во светот достигна 30.042.218, покажуваат податоците објавени на веб-страницата на Worldometers.

Од Ковид-19 досега починаа 945.159 луѓе, а 21.808.302 се излекувани.

Најмногу заразени има во САД – 6.828.301, Индија – 5.118.253 и Бразил – 4.421.686.

Њујорк, 17 септември 2020 (МИА)


Видете следно

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина 31 милион

Бројот на заразени со коронавирусот во светот, според веб-страницата Ворлдометер (Worldometer), надмина 31 милион. САД …