Турски авион се урна во Иран: Ќерката на богатиот Башаран се враќала од својата моминска вечер заедно со своите другарки


Еден приватен турски авион се урна во Иран. Според турските власти, сите во авионот починале. Авионот летал од Шарџа во Обединетите Арапски Емирати за Истанбул. Иранската државна телевизија, изјави дека авионот се урнал во југозападниот дел на Иран. Авионот имал 11 лица, соопшти портпаролот на иранската организација за цивилна авијација Реза Џафаризаде.

Во авионот имало три лица од екипажот, а осум патници. Најмалку еден од патниците е член на бизнис-линијата на турски Башаран. Авионот е во сопственост на Бахаран холдинг. Според турски медиуми на одборот се наоѓала 28-годишната Мина Башар која е ќерка на Хусеин Башар, глава на бизнис кланот Башар.

Таа и седумте девојки се враќале дома од нејзината моминска вечер во Дубаи. Мина требала да се омажи следниот месец. Три дена пред трагедијата таа качила неколку слики во Инстаграм од забавата, како и други кадри од Дубаи, на кои се гледа и несреќниот авион. На социјалните мрежи, исто така, се поставени видеа кои ги видела Мина и нејзините другарки на концертот на британската пејачка Рита Ора во ноќен клуб во Дубаи. Авионот паднал во близина на градот Шахр-е Корд.

Луѓето во областа на трагедијата велат дека пред падот, пламенот дошол од еден од моторите во авионот. Авионот паднал во близина на градот Шахр-е Корд.


Видете следно

Спасовски: Обезбедени се пари за функционирање на државата до крајот на годината

Сите пари за нормално функционирање до крајот на годината се обезбедени, во смисла на плати, …