epa09556464 Turkish President Recep Tayyip Erdogan during a press conference at the G20 Summit in Rome, Italy, 31 October 2021. The Group of Twenty (G20) Heads of State and Government Summit was held in Rome on 30 and 31 October 2021. EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI

Турција го менува името, потврди Ердоган


Турските власти одлучија да го ребрендираат имиџот на земјата во светот, објави турската телевизија ТРТ.

Претходно овој месец турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави соопштение во кое се наведува дека меѓународно признатото име на земјата се менува од „Турција” во „Туркије” („Turkey” u „Turkiye), појасни телевизијата.


„Зборот ‘Туркије’ на најдобар начин ги претставува и изразува културата, цивилизацијата и вредностите на турската нација”, се вели во соопштението.

На турски земјата се нарекува Туркије.


Земјата го прифати името по стекнувањето независност од западните сили во 1923 година, кои привремено ја окупираа.

Низ историјата, Европејците ја знаеле како османлиска држава, а потоа ја познавале под многу варијации на зборот „Турција”. Името што остана најмногу беше на латински „Turquia”, а најприсутно беше „Turkey”.


Според речникот на Кембриџ, зборот „Турција” се дефинира како „нешто што лошо паѓа”, или „глупава” или „смешна личност”.

Огромното мнозинство луѓе во Турција веруваат дека именување на земја според нејзината локална варијација има смисла и е во согласност со целите на земјата да одреди како другите треба да ја идентификуваат.

Во согласност со тоа, неодамнешното соопштение јасно стави до знаење дека во контекст на зајакнување на брендот „Turkiye”, во сите видови активности и кореспонденции, особено во официјалните односи со други земји и меѓународни институции и организации, ќе се користи терминот „Türkiye” наместо изрази како што се „’Turkey’, ‘Turkei”, ‘Turquie’ и така натаму”. паг/
Анкара, 18 јануари 2022 (МИА)


Видете следно

Цената на нафтата надмина 116 долари за барел

Цените на нафтата денеска пораснаа на трета последователна трговска сесија поради неизвесностите поврзани со глобалното …