Вакцината на „Џонсон и Џонсон” следниот месец може да биде одобрена за употреба


Американската компанија „Џонсон и Џонсон” следната недела треба да ги објави резултатите од третата фаза на тестирање на својата вакцина против коронавирус, пренесува Си-Ен-Би-Ес.

Компанијата наведува дека резултатите ќе бидат сеопфатни и многу инклузивни во однос на опфатот на различни групи засновани на етничка припадност, возраст, географско подрачје, вклучително и Афроамериканци, Латиноамериканци и стари лица.

Како што се наведува, можно е да има разлика во резултатите од тестовите на места како што е Јужна Африка, каде што е откриен нов многу заразен мутиран вид на вирусот.

Вакцината на компанијата „Џонсон и Џонсон” може да биде одобрена за употреба веќе следниот месец.

За разлика од другите вакцини лиценцирани во САД, вакцината на „Џонсон и Џонсон” не се дава во две дози во растојание од три до четири недели, туку бара само една доза, поедноставувајќи го целиот процес на имунизација. паг/

Вашингтон, 27 јануари 2021 (МИА)


Видете следно

Јапонија за американските трупи на нејзина територија годишно троши 1,9 милијарди долари

Шефот на јапонската дипломатија Тошимицу Мотеги денеска изјави дека Јапонија ќе потроши 1,9 милијарди долари …