Вечерна Богослужба и Литија утре во црквата Рождество на Пресвета Богородица во Скопје


Во предвечерието на великиот празник Рождество на Пресвета Богородица, утре (20 септемри) со почеток во 17:00 часот, ќе се отслужи Празнична вечерна богослужба во храмот посветен на Богородичното рождество во Центарот на Скопје.

Вечерната молитва ќе биде проследена со Литија околу централното градско подрачје.


Македонската православна црква – Охридска Архиепископија ги поканува сите верници и граѓани да земат молитвено учество на Вечерната богослужба и на Литијата.

На 21 септември православните верници го одбележуваат Рождеството на Пресвета Богородица. ев/са/Видете следно

„Најсреќниот човек на светот“ е македонски кандидат за Оскар за долгометражен интернационален филм

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот” во режија на Теона Стругар Митевска е годинaшниот македонски …