Верувања за Велигден, што треба да ги знаете


Секој ден го носи името: светол понеделникот, светол вторник … Дури и да не сакате некој човек, ако токму на Велигден ве замоли за услуга, помогнете. Ако ваш пријател со кого сте се скарале, се обиде да побара прошка, бидете добри христијани и простете. Ако се подстрижете на Велики Петок, нема да имаш грижи во текот на годината и нема те боли глава.

Чаршафите не се менуваат и не се перат на Велики Петок, бидејќи ќе имаш немирен сон и ќе сонуваш кошмари. Друго западно верување гласи дека на Велигден треба да облечеш нови алишта, за да имаш среќа и успех. На Велигден треба да се бере здравец, бидејќи на празникот растението имало магични моќи и помага при секакви болести.

Особено место во симболиката зазема и велигденското јајце. Во некои краишта на земјата било прифатено да се задржуваат школки од велигденските јајца. Луѓето верувале дека школките имаат магични моќи, па затоа ги користеле против уроци или лекувале различни болести.

Првото јајце за Велигден неопходно е да биде црвено. Тоа се става пред иконата во домот и по една година, на Велики четврток, се извезува во дворот. Ако е целосно, значи ќе има берикет и здравје во домот, ако е празно – тогаш луѓето треба да очекуваат тешка година.

 


Видете следно

Наставник од селото Чегране осомничен за полов напад врз ученичка на возраст од 9 години

Основното јавно обвинителство Гостивар донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое …