Во август 94,7 отсто од потрошената струја од домашно производство


Во август годинава во земјава вкупно се потрошени 525.962 мегават часови електрична енергија, 36,719 милиони нормални кубни метри природен гас, 315.301 тон јаглен и 81.663 тони нафтени продукти.

Според податоците на Државниот завод за статистика, со 94,7 отсто од потрошената електрична енергија е од домашни извори, а 95,8 проценти од вкупно потрошениот јаглен е употребен за производство на струја. вј/скс/

Скопје, 26 октомври 2020 (МИА)


Видете следно

Се воведува редовна авиолинија Скопје-Киев

На релацијата Скопје-Киев од 6 декември (недела) се воведува редовна авиолинија. Новите летови, што се …