Во Грција вчера 407 нови случаи со коронавирус, Бугарија 436, Словенија 356, а кај нас 317!


Според најновите податоци согласно вчерашниот ден, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 36.166.237 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.056.504 пациенти, а оздравеле 27.223.993 луѓе.

Софија – Рекорден број нови случаи на коронавирус – 436 се регистрирани во Бугарија во последните 24 часа, а уште осум починаа, според официјалните податоци.
Од почетокот на пандемијата, заразени се 22.306 лица, а починале 862 лица.
Бројот на случаи на коронавирус започна да расте кон крајот на септември.


Приштина – Тројца починати, 49 заразени и 92 излекувани од Ковид-19 се регистрирани во изминатите 24 часа во Косово. Според официјалните статистики на здравствените власти во Приштина, од почетокот на пандемијата во земјата се евидентирани 638 смртни случаи, 15.938 заразени и 14.143 лица кои ја совладале болеста. Бројката на активни носители на коронавирусот моментно изнесува 1.157. Вчера се извршени 509, а од почетокот на пандемијата 71.865 тестирања со методот РТ-ПЦР.

Атина – Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 407 случаи на Ковид-19 , а од коронавирусот починаа уште четири лица. Бројот на заразени од почетокот на епидемијата се зголеми на 20.947 лица, а починаа 420 лица.


Никозија – Во изминатите 24 часа на Кипар се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19 од 2.095 направени тестови, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 1.876 лица.
Регистриран е уште еден смртен случај од Ковид-19.
Од почетокот на епидемијата, почина 31 лице позитивно на коронавирусот, а кај 24 од нив Ковид-19 бил причината за смртта.

Љубљана – Во изминатите 24 часа, во Словенија е забележан нов дневен рекорд за бројот на новоинфицирани со коронавирус, кој изнесува 356, според податоците на веб-страницата covid-19.sledilnik.org.
Вкупниот број на заразени сега го надмина бројот од 7.000 и изнесува 7.120, а во болниците има рекорден број пациенти – 122, објави СТА.
Денеска беа тестирани рекордни 3.998 лица.

Министерството за здравство вчера информираше дека во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-182, Куманово-12, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-8, Велес-7, Битола-6, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-11, Гевгелија-12, Струмица-12, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Кочани-18, Валандово-3, Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-4, Ресен-1, Неготино-1 .


Видете следно

Одбележан Европскиот ден за борба против трговија со луѓе и јубилејот 20 години од основањето на Националната комисија за борба против трговија со луѓе и илегална миграција

Националната координаторка за борба против трговија со луѓе и илегална миграција и државна секретарка на …