Во Калифорнија измерени 54,4 степени Целзиусови, највисока температура на земјата


Во американскиот Национален парк Долина на смртта, што се наоѓа во Калифорнија, е измерена највисоката температура досега на земјата, од дури 54,4 степени Целзиусови.

Таа температура ја потврди и Американската метеоролошка служба, јави Би-Би-Си.

Во претходните денови, а особено минатиот викенд, топлотен бран го погоди американскиот западен брег, а високите температури, исто така, придонесоа за прекин на струја во некои делови, затоа што електраните не функционираа како што треба.

Претходно, највисоката температура беше 54 степени и беше измерена и во Долината на смртта во 2013 година.

Лос Анџелес, 17 август 2020 (МИА)


Видете следно

Канабисот „поддржан” од Претставничкиот дом во САД, се чека Сенатот

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес усвои закон со кој првпат се дозволува употреба на канабисот. …