Xiaomi ќе инвестира 7 милијарди долари во 5G, AI и IoT во текот на следните 5 години


Кинескиот производител на паметни телефони Xiaomi Corp. ќе инвестира повеќе од 50 милијарди јуани (7,18 милијарди американски долари) во вештачката интелигенција и интернет-технологија од петтата генерација во текот на следните пет години со зголемувањето на конкуренцијата во овој сектор, објави Ројтерс.

Извршниот директор на „Xiaomi“, Леи Јун, го објави соопштението на социјалните медиуми на компанијата, но не даде конкретни детали за инвестицијата.

„Треба да ја претвориме нашата континуирана предност во AIoT и интелигентниот живот во апсолутна победа и целосно да го зацементираме нашиот статус како кралеви во интелигентната ера“, рече Леи, користејќи го акронимот за АИ, повикување на комбинација на АИ и Интернет-технологија.

Најавената инвестиција ја зголемува заложбата на Xiaomi од минатата година да инвестира 10 милијарди јуани за пет години во стратегијата AIoT All-in-One.

Компанијата со седиште во Пекинг започна како производител на мобилни телефони, но неговите производи сега вклучуваат паметни телевизори и шпорети.Видете следно

ФИТР препознаен како успешен модел – поднесена иницијатива да се преслика на регионално ниво

Фондот за иновации и технолошки развој на РСМ е препознаен како успешен пример во студијата …