Завршија добрите времиња за Samsung


Падот на цените на смартфоните и големата конкуренција на евтини производители од Кина, доведоа до сериозен пад на профитот на најголемиот производител на мобилни телефони во светот, Samsung.

Јужнокорејската компанија во третиот квартал регистрираше намалување од 48,8 проценти на добивката се намали до 3,15 милијарди е вра. Сличен лош резултат компанијата регистрираше и кон крајот на 2011 година.

Приходите на компанијата исто така паднаа за 20 проценти. Од компанијата посочуваат дека главна причина се поголемите трошоци за рекламирање.

Според аналитичарите, цитирани од. Die Welt, веќе ги нема времињата во кои компанијата продаваше рекордно количество смартфони.


Видете следно

Постапки против 20 лица во Битола заради прекршување на полицискиот час

Основното јавно обвинителство Битола денеска до Основниот суд Битола поднесе предлози за определување казнени налози …