Земјата која го зголеми минимумот пет пати за четири години


Премиерката на Нов Зеланд, Jacасинда Ардерн ја зголеми минималната плата и даноците за најбогатите.

Минималната плата е покачена на 20 УСД на час, а оние со највисоки плати можат да сметаат на 39 проценти од даноците во иднина.


Зголемувањето на минималната плата за 1,14 УСД на час ќе влијае на околу 175 000 работници и ќе ја зголеми сметката за плата во економијата за 216 милиони УСД, пишува Б92.

Според ОЕЦД, Нов Зеланд досега беше меѓу петте земји со највисока минимална плата во светот. Jacасинда Ардерн постепено ги зголеми минималните плати во текот на изминатите четири години: во 2017 година беше пет пати помала, на ниво од 4,25 долари.


Новата највисока даночна стапка ќе важи за секој што заработува повеќе од 180.000 УСД годишно, т.е. на околу два проценти од Новозеланѓаните. Тој данок треба да донесе дополнителни 550 милиони долари приходи во буџетот оваа година.


Опозицијата протестира против зголемувањето на минималната плата. „Ненадејното зголемување на минималната плата во период на крајна неизвесност за малите бизниси е економски вандализам“, рекоа тие.

Минатата година Ардерн ги повика работодавците од Нов Зеланд да размислат за усвојување на четиридневна работна недела како еден од начините за закрепнување од пандемиската рецесија. Бидејќи се покажа дека работниците работат попродуктивно од дома, таа ги охрабри работодавците да експериментираат со скратено работно време.


Видете следно

Шолц: Убаво е да се види како сите ѝ помагаме на Украина, парично и со испорака на оружје

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска предупреди дека самитот на 44-та шефови на држави или влади …