Жерновски: Брисел планира награда од 50 милиони евра за нашата земја


Охрабрувачки пораки денеска во Скопје од страна на еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји, напиша Андреj Жерновски на Facebook.

Тој ги пренесе зборовите на еврокомесарот Вархеји: “Среќен сум што сум денеска во Скопје. Првата посета сакам да ја одбележам со Северна Македонија, која го испорача историскиот Преспански договор. Северна Македонија е сигурен партнер за ЕУ и реформите функционираат. Мора да ги забрзаме процесите и да ги напаравиме поверодостојни и за регионот и за земјите членки. Ќе побарам ЕП да определи награда од 50 милиони евра за постигнувањата и резултатите на земјата во искористувањето на европските фондови. Очекувам предлогот дека ќе добие зелено светло во ЕП и ќе се овласти исплатата”


Видете следно

Владата донесе Одлука за финансиска поддршка на радиодифузерите

Во рамки на денешната 48-ма седница,  Владата ја разгледана и донесе Одлуката за одобрување на …